Nové dopravní značky

Konečně jsme se dočkali
Dne 10.9.2019 byla konečně dokončena instalace dopravních značek zakazujících průjezd nákladních automobilů nad 3,5 t do dopravního tahu silnic od Lošan přes Kbel obousměrně.

Shrnutí toho, co se podnikalo v průběhu let v této věci:

•Již v roce 2001 OÚ Kbel poslal dopis na Okresnímu úřadu v Kolíně, referátu dopravy s upozorněním na dopravní situaci na silnici Kbel – Lošany

•Další dopis byl podán na Policii ČŘ v roce 2013

•Od ledna 2014 tehdejší zastupitelstvo se na každém svém zasedání – podle zápisů ze zasedání, zabývalo tímto:
Provoz nákladní dopravy z kamenolomu Libodřice přes Kbel do Kolína – otřesy, praskliny na domech, poškození chodníku, rozbitá komunikace – návrh jednosměrného provozu, max. rychlost 40 km/hod. – komunikace svými parametry nesplňuje technické podmínky na provoz velkých nákladních aut.
Od června 2014 je v zápisech uvedeno, že bude zadaná studie u firmy Dopravní značení Kutná Hora, dokonce v září 2014 proběhla prohlídka trasy s projektantem.
•Novému zastupitelstvu, které nastoupilo po volbách a začalo pracovat od listopadu 2014 nebyly předány žádné podklady

•V březnu 2015 starostka jednala s obchodním zástupcem a vedoucím provozovny Kamenolomu Libodřice ohledně nákladní dopravy a její trasy, ale bohužel bezúspěšně

•V květnu 2015 starostka vstoupila v jednání s Policii ČR a s Odborem dopravy MÚ Kolín. Tato jednání se protahovala až do dubna 2016, kdy bylo vydáno souhlasné stanovisko Policie ČR i odboru dopravy MÚ Kolín s instalací dopravních značek, omezujících rychlost v obci Kbel na 40 km/hod. obousměrně. Instalace dopravních značek proběhla v červenci 2016. I když toto byl úspěch, dopravní situace vyřešena nebyla.

•V průběhu roku 2018 intenzivní jízda nákladních aut s vleky přešla na dopravu plně naloženými nákladními auty o vyšší tonáži a větších rozměrech. V obci Kbel se stala situace kritickou v místě mezi domy p. Cabrnocha a p. Hamplové, kde je vozovka široká pouze 4 m a kde v létě roku 2018 došlo k několika dopravním nehodám osobních s nákladními vozy.

•V prosinci 2018 se uskutečnila schůzka starostů a místostarostů Kbela a Lošan, kde dohodli se na společném podání Žádosti o změnu místní úpravy provozu na komunikaci III/12546.

•V únoru 2019 byla svolána odborem dopravy MÚ Kolín schůzka Policie ČR, KSÚS Středočeského kraje, Obce Kbel a Obce Lošany, účastníci prohlédli a posoudili celý úsek v Lošanech, Lošánkách, ve Kbele. Byla uznána oprávněnost žádosti.

•V květnu 2019 byla vyvěšena Veřejná vyhláška o stanovení místní úpravy provozu s instalací dopravního značení: zákaz vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 t. Realizace instalace dopravních značek měla být provedena do 31.7.2019.

•V měsících srpnu a začátkem září střídavě OÚ Kbel a Lošany urgovali instalaci u SÚS Středočeského kraje a firmy 3K Značky, která instalaci prováděla. Ta byla dokončena 10.9.2019.

Prosíme občany o spolupráci:
Pokud některý řidič nákladního auta poruší zákaz vjezdu a pojede přes Kbel, zaznamenejte si jeho SPZ a ohlaste na Policii ČR. Jen tak donutíme řidiče dodržovat platné dopravní předpisy. Děkujeme.

Značky na Kbílku

Vytvořeno: 12. 9. 2019